BRAKİTERAPİ SEMPOZYUMU
27 Ocak 2022

Kanser Türlerinin Tedavisinin önemli bir parçası olan Brakiterapide Ülke genelindeki Üniversite ve merkezlerden söz sahibi uzmanları bir araya getirerek son gelişmelerin ve yeniliklerin kapsamlı şekilde ele alınmasını sağladı.

Brakiterapi Sempozyumu Marmara Üniversitesi İstanbul Pendik Eğitim Araştırma Hastanesinde yapıldı.

Radyasyon kaynaklarının kanserli dokunun yakınına veya içine doğrudan yerleştirilmesi esasına dayanan brakiterapi 120 yıllık geçmişe sahip bir tedavi yöntemidir.Hem diğer radyoterapi yöntemleriyle hem de tek başına uygulanabilen bu tedaviyle günümüz modern görüntüleme yöntemlerinin ve teknik gelişmelerin de yardımıyla bireysel uygulamalarda artık daha yüksek başarı sağlanabilmektedir.

Bu anlamda sempozyum, rahim ağzı kanseri başta olmak üzere farklı kanser türlerinin tedavisinin önemli bir parçası olan brakiterapide ülke genelindeki üniversite ve merkezlerden söz sahibi uzmanları bir araya getirerek son gelişmelerin ve yeniliklerinkapsamlı şekilde ele alınmasını sağladı.

Toplantıya Almanya Kiel Christian Albrechts Üniversitesinden davetli olarak katılan Doç.Dr.Razvan Galilae, ülkemizde de giderek yaygınlaşan görüntü rehberli brakiterapi uygulamalarının standartları ve yenilikleri konusunda bilgi aktarımda bulundu. Katılımcıların deneyimlerini paylaştıkları ve interaktif geçen sempozyumda diğer uygulama alanları olan meme kanseri, prostat kanseri ve rahim kanserlerinde dünya literatüründeki son durum incelendi. Radyasyon Onkolojisinde bir yandal olarak yerini alabileceği vurgulanan brakiterapide yetişmiş elemanlara ve referans merkezlere duyulan ihtiyacın altı çizildi.

Sempozyum, Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD) Jinekolojik Onkoloji Alt Grup Başkanı Prof.Dr.Ferah Yıldız ve Prof.Dr.Işık Aslay’ın önderliğinde ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalının ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Sempozyuma İstanbul Onkoloji Enstitüsünden Doç.Dr.Seden Küçücük,Prof.Dr.Gönül Kemikler, Prof.Dr.Gülgün Engin, Acıbadem Üniversitesinden Prof.Dr.Enis Özyar, Uzm. Fiz. Öznur Şenkesen,Anadolu Sağlık Merkezinden Uzm.Fiz.Nadir Küçük, Dokuz Eylül Üniversitesinden Prof.Dr.Ayşenur Demiral, Hacettepe Üniversitesinden Doç.Dr.Melis Güntekin, Kocaeli Üniversitesinden Doç.Dr.Binnaz Sarper,Ege Üniversitesinden Prof.Dr.Zeynep Özsaran, Koç Üniversitesinden Doç.Dr.Yasemin Bölükbaşı ve Marmara Üniversitesinden Uzm.Dr.İlknur Alsan Çetin konuşmacı olarak katıldı.