Neonatoloji

Klinik Hakkında

Klinik Hakkında Tanıtıcı Bilgi:

Yoğun Bakım Hizmeti : Neonatoloji Bilim Dalı, dördüncü düzey hastaların izlenebildiği bir referans merkezi olup, iki farklı katta yer alan toplam 25 (14+11) yatak kapasiteli Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine sahiptir. Bu ünitede en yüksek riskli prematüre ve term bebekler izlenmekte, ileri mekanik ventilasyon tedavisi, nitrit oksit tedavisi, parenteral nutrisyon ve hiportermi tedavileri gibi son teknoloji ve deneyimi gerektiren tedaviler uygulanmaktadır.

Doğumhane ve anne yanında bebek izlemi: Hastanemizde doğan ve sorunu olmayan ya da anne yanında izlenebilme koşullarını yerine getiren bebekler de tarafımızdan 7/24 izlenmektedir. Kadın Doğum Servisi içinde yakın takip gerektiren ancak Yoğun Bakım ihtiyacı olmayan bebekler anne ve bebek uyum odalarında izlenebilmektedir. Tüm sezaryenler ve tüm riskli doğumlara bölümümüz uzman doktorları 7/24 girmektedir. Bu bağlamda tüm asistanlara NRP eğitimi verilmektedir.

Poliklinik İzlemi: Hastanemizde doğup taburcu olan bebekler ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinden taburcu edilen bebekler iki farklı poliklinikte tarafımızdan uzun dönem izlenmektedir.

Eğitim: Bilim dalımızda her asistanın zorunlu olarak yaptığı 3 aylık rotasyon mevcuttur. Bunun yanısıra yine zorunlu olan 1 aylık Kadın Doğum rotasyonu sırasındaki eğitim de bilim dalımızca verilmektedir.

Bilim Dalımız 1989 yılından başlayarak yan dal uzmanlık eğitim vermeye hak kazanmış pek çok neonatolog yetiştirmiş, ülkenin çeşitli bölgelerinde yenidoğanlara hizmet veren ve konusunda saygın öğretim üyelerinin bu alanda hizmet vermesine önemli katkıda bulunmuştur. 

Faz II ve Faz III eğitiminde de bilim dalımız aktif olarak görev almaktadır.

01 Nisan 2022